Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slunečnice topinambur

20. 3. 2008

Slunečnice topinambur 

Botanická charakteristika: vytrvalá robustní bylina s tlustým vertikálním hlavním kořenem a tenkými, dlouhými postranními oddenky zakončenými kuželovitými až kulovitými hlízami. Lodyhy přímé, 1,2 – 3 m vysoké, v horní čtvrtině větvené, celé hustě drsně chlupaté. Listy v dolní polovině vstřícné, nahoře střídavé, řapíkaté, s čepelí široce kopinatou, vejčitou nebo až srdčitou, hrubě zubatou nebo jen jemně pilovitou. Úbory 8 – 10 cm v průměru, skládají krátké, 5-25květé květenství. Zákrov polokulovitý, tmavě zelený. Okrajové jazykovité květy žluté, květy terče trubkovité, terč plochý až mírně vypouklý. Plody jsou nažky.

Místa výskytu: dříve byla tato rostlina velmi často pěstovaná, dnes jen roztroušeně. Zplaňuje a šíří se hlavně podél řek, v příkopech, na rumištích, náspech, okrajích cest, polí a zahrad a na místech nedávných zemních prací. Často vytváří velké porosty. Vyhovují jí čerstvé, živinami bohaté půdy. Původní areál této rostliny je ve střední a východní části USA a v jižní Kanadě.

Doba květu: srpen, září, říjen   1 2 3 4 5 6 11 12 

Význam a zajímavosti: hlízy jsou oblíbenou diabetickou potravinou pro vysoký obsah inulinu. Docela často se topinambury pěstují pro okrasu, díky jejich výšce mohou být použity k zakrytí nevzhledných míst, kompostů či k stínění skleníků. Jejich výsadba však musí být promyšlená, jelikož když už někde jednou topinambury rostou, není snadné se jich zbavit. Slunečnice topinambur se může použít i jako hezká řezaná květina. Často se pěstuje jako krmivo pro zvěř, zvláště černou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář