Kokořík vonný
29. 2. 2008
Kokořík vonný (kokořík lékařský) Popis: vytrvalá, 15 až 50 cm vysoká bylina. Stonek ostře hranatý, převislý. Listy střídavé, přisedlé, vejčité, dvouřadě uspořádané. Květy vyrůstají z úžlabí listů většinou jen po jednom (zřídka po dvou), jsou asi 2 cm dlouhé, válcovité, dolů visící, bílé. Kvete v květnu až červnu.
Stanoviště: světlé borové nebo smíšené lesy, křoviny, lesní okraje, kamenité stráně, na půdách vápnitých, kyprých, písčitých.
Rozšíření: v ČR od nížin po pahorkatiny, v teplejších oblastech až dosti hojně, jinak roztroušeně. Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma Irska a Nizozemí.
Jedy: v bobulích kokoříku jsou pravděpodobně přítomny podobné glykosidy jako v konvalince. Otravy po jejich požití byly údajně zaznamenány u dětí, ale protože tyto plody mají dosti nepříjemnou chuť, je nepravděpodobné, že by jich kdo dokázal sníst větší množství, takže se obvykle jedná o otravy mírnější, které se projevují "jen" celkovou nevolností a průjmem.
Léčitelství: v léčitelství se kokoříku dnes již užívá velmi zřídka, je to droga považovaná za poněkud zastaralou a potenciálně i nebezpečnou (viz. předešlý odstavec). Sbírá se oddenek, nejlépe na jaře nebo na podzim. Suší se co možná nejrychleji za teplot doKomentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář